Jak zrobić huśtawkę z bali, z opony, z rur?

Wielu rodziców montuje swoim dzieciom huśtawki w domu, ale kiedy tylko zrobi się cieplej starają się zaplanować tego typu zabawę na zewnątrz. Można korzystać z placu zabaw, ale jeśli ktoś dysponuje ogródkiem często robi huśtawkę właśnie w nim.

Oczywiście obecnie bez problemu da się kupić huśtawkę, natomiast niektórzy decydują się na samodzielne jej wykonanie. Można to zrobić stawiając najpierw konstrukcję z bali. Po pierwsze drewniane belki należy zaimpregnować i pomalować. Następnie tworzymy stelaż w taki sposób, żeby na każdym z boków przecinały się ze sobą dwie belki, które wkopuje się w ziemię lub łączy z fundamentami za pomocą metalowych elementów. Na górze będzie zamontowana jeszcze jedna do powieszenia huśtawki. Na niej będą znajdowały się odpowiednie obręcze lub haki. Oczywiście niezwykle ważne jest bardzo porządne połączenie bali. Często bo bokach instaluje się też mniejsze poziome belki łączące powstałe „trójkąty”. Jest to właściwie najprostsza możliwa konstrukcja. Jeśli huśtawka ma być łączona ze zjeżdżalnią i drabinką trzeba będzie włożyć nieco więcej pracy.

W podobny sposób robi się stelaż z rur. Trzeba kupić stalowe rury, które będą miały odpowiednią długość lub posiadać maszynę, która umożliwi ich przycięcie. Należy też wziąć pod uwagę to, że rury powinny mieć otwory w odpowiednich miejscach, umożliwiające ich skręcenie ze sobą. Następny krok to przygotowanie samego siedziska. Tutaj znowu – albo kupujemy gotowe siedzisko, albo robimy je samodzielnie. W tym drugim przypadku można zbić huśtawkę z desek. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie do tego opony. Wiesza się ją pionowo lub poziomo. Wykonanie pionowej huśtawki polega na przewiązaniu przez nią liny. Natomiast można też zrobić w oponie otwory, które umożliwią przełożenie przez nią łańcucha po dwóch stronach. Wtedy dziecko będzie mogło wygodniej na niej siedzieć. Jeśli opona będzie za duża dla dziecka należy czymś wypełnić jej środek. Ewentualnie można jeszcze przeciąć oponę tak, żeby powstało półkole i przytwierdzić do niego deskę, na której nasza pociecha będzie siedziała podczas huśtania. Natomiast jeśli potrzebujemy huśtawki dla malutkiego dziecka, to lepiej kupić gotową, która posiada odpowiednie zabezpieczenia.