Projekty huśtawek z drewna

Chociaż obecnie huśtawkę ogrodową można kupić bez większego problemu, to niektórzy decydują się na samodzielne jej wykonanie. Na pewno łatwiej jest zrobić wersję drewniana niż metalową. Zaczynamy od wykonania projektu.

Żeby zamontować wiszącą ławkę lub huśtawkę dla dzieci w swoim ogrodzie potrzebny jest odpowiedni stelaż. Jego schemat wygląda w ten sposób, że po bokach powstaje coś na kształt litery „A”, a na górze umieszcza się belkę, na której będzie zawieszona huśtawka. Oczywiście drewno powinno być odpowiednio wymierzone, przygotowane, zaimpregnowane i pomalowane. Zazwyczaj używa się belek i desek z dębu, sosny, świerku, buku czy brzozy. Chociaż jeśli kogoś na to stać może użyć drewna egzotycznego, bo jest trwalsze. Natomiast, żeby huśtawka dobrze spełniała swoje funkcje należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich wymiarów. Rama powinna być szeroka przynajmniej na 3 metry, a jej zalecana wysokość to od 2 do 2,5 metra. Jeśli huśtawka ma być wyższa lub przeznaczona dla większej ilości osób, to trzeba dodatkowo wzmocnić stelaż. Poza tym powinien być dobrze osadzony w ziemi. W związku z tym zwykle wykonuje się fundament  z betonu i łączy go specjalnymi elementami z metalu z ramą.

Oczywiście zanim jeszcze stelaż stanie mocno na ziemi trzeba odpowiednio połączyć jego części. W miejscu przecinania się belek robi się wycięcia, tak żeby dobrze do siebie pasowały. Następnie łączy się je dużymi, mocnymi śrubami. Kiedy boki huśtawki są już ustawione, wtedy kładzie się na nich belkę zaopatrzoną w obręcze lub haki, na których będzie wisiała huśtawka. Oczywiście belkę trzeba zamontować za pomocą śrub. Jeśli chodzi o element ruchomy służący do huśtania, to można go kupić albo również wykonać samodzielnie. Zbicie huśtawki z desek będzie już mniej męczące niż zrobienie ramy. Niektórzy decydują się natomiast na stworzenie huśtawki z wieżą. Wówczas w ogrodzie powstaje już mini plac zabaw. Chociaż wymaga to jeszcze więcej pracy i czasu, to zadowolone miny dzieciaków będą z pewnością wystarczającą nagrodą za włożony w to wysiłek. Będzie to świetna zabawa na całe lato. Poza tym huśtawka robiona samodzielnie w domu jest dużo tańsza niż gotowa z marketu budowlanego.